Топло бяло - за релаксация
За повечето хора топлото бяло е най-приятният и изживян цвят. Има светло жълт нюанс и се излъчва от класическа и халогенна крушка, както и от по-скъпите флуоресцентни и LED крушки. Напоследък обаче при LED крушките има тенденция да се използва светлина, малко по-бяла от жълтата, използвана при класическите крушки. Опитва се да се доближи до нормалната дневна светлина и твърде жълтият цвят не е добър за очите.
Топлият бял цвят се препоръчва за осветление, което да имаме в помещения, в които искаме да се отпуснем или да се почувстваме комфортно - така че обикновено това са спалнята, всекидневната или детската стая.
Естествена (дневна) бяла - за работа
Източниците на бяла дневна светлина (понякога наричани неутрално бели) също се използват широко в дома. Източниците са бели на цвят и са най-подходящи за райони, където извършваме някаква дейност и трябва да виждаме добре без жълтеникав оттенък. Конкретно те се препоръчват за кухнята, банята, коридора и евентуално детска стая и кабинет.
Студено бяло - за активност
Третият тип са източниците на студена бялa светлина. Светлината им е много ярка, остра и понякога има синкав оттенък. Този цвят насърчава концентрацията и по-малко уморените очи (полезен при работа с компютър). Така че най-често ще намерите тези лампи в офиси, канцеларии, търговски помещения и промишлени халета. Те могат да се използват и в много тъмни помещения, като изби и мазета.
Броят на Келвините има значение
Питате се, как да разберете към коя цветова група принадлежи даден източник на светлина? Трябва да знаете колко Келвина има или каква е цветовата му температура. Броят на Келвините се посочва на кутията на всяка крушка или лампа. И има едно обикновено правило - колкото повече са Келвините, толкова по-бял и синкав е цвета.
Интересно е да се спомене и изследването на холандския физик Андрис Кройтхоф. Той посочва връзката между цвета на източника на светлина и интензитета на осветяване. Според него хората при ниска осветеност предпочитат топъл цвят, докато с увеличаване на интензитета на светлината предпочитат източник с по-голям брой Келвини. При интензивност 20lx най-добре се възприема светлина с температура около 2000 K, при стойности над 300lx се възприема светлина с повече от 4000 K.